Kokie žaislai yra lavinamieji?

Tarpas

Kokie žaislai yra lavinamieji, o kokie nėra?

Tarpas

Į šį klausimą reikia pradėti atsakinėti nuo paties žaidimo ir jo svarbos vaiko vystymuisi!

Tarpas

Žaidimas yra daugiau nei tik linksmybės. Tai vaikų protinio, fizinio, socialinio ir emocinio vystymosi pagrindas – sveikos asmenybės varomoji jėga. Daugybė įvairių tyrimų patvirtina žaidimo svarbą ugdant įvairiausius įgūdžius: ir kūrybingumą, ir bendradarbiavimą, ir kritinį mąstymą ar emocinį intelektą. Ir čia galima būtų plėstis be galo be krašto kalbant apie visus kitus įgūdžius, kurių vaikui gali prireikti tiek augant, tiek jau ir suaugusiojo gyvenime. O žaislai yra puiki priemonė tą žaidimą padaryti dar įdomesnį, įvairesnį ir ilgesnį. Grįžtant prie atsakymo į pagrindinį klausimą, iš tiesų visi žaislai daugiau ar mažiau lavina. Bet norintiems pasirinkti juos tinkamai svarbūs trys aspektai:

Tarpas

1) Žaislų įvairovė. Labai svarbu, kad vaikas žaisdamas lavintų įvairius įgūdžius ar sritis, pradedant smulkiąja motorika ir baigiant socialiniais-emociniais įgūdžiais. Todėl nėra prasmės turėti 20 mašinų, 10 „Lego“ konstruktorių ar 15 lėlių!

Tarpas

2) Ką ugdo naujas žaislas? Yra daugybė žaislų, kurie lavina visiškai netinkamus įgūdžius, pavyzdžiui, konfliktiškumą ar agresiją kito žmogaus atžvilgiu. Mums kyla natūralus klausimas, ar norime tai skatinti. Nors mokslininkai ne iki galo sutaria dėl tokių žaidimų žalos, mūsų nuomonė vienareikšmiška - tokie žaislai skatina netinkamus vaikų įgūdžius ir jų reiktų vengti.

Tarpas

3) Galiausiai, tinkamiausi lavinamieji žaislai plečia reikalingiausių įgūdžių gamą ir sustiprina vystymosi procesą tam tikrose srityse. Mes, remdamiesi mokslininkų ir edukologų atradimais bei besikeičiančiomis visuomenės tendencijomis, matydami, kokių žinių ar įgūdžių ilgainiui žmonėms nebereikia, o kokių svarba ateityje tik augs, esame išskyrę 10 įgūdžių. Pagal juos galima rasti žaislus Edukaciniai.lt. Tai - atmintis, kritinis mąstymas, vizualinis erdvės suvokimas, emocinis intelektas ir kiti. Juos labai svarbu ugdyti žaidžiant, nes tradicinė mokykla koncentruojasi į žinių suteikimą, o ne įgūdžių lavinimą, ir tėvai, norėdami auginti sėkmingą asmenybę, turi patys jiems skirti dėmesio.

Tarpas

Kokie lavinamieji žaislai siūlomi vaikams pagal amžiaus grupes? Kokius įgūdžius patartumėte lavinti skirtingo amžiaus mažyliams?

Tarpas

Skirtingi įgūdžiai yra aktualūs įvairiais vaiko vystymosi laikotarpiais, atitinkamai pagal ugdomus įgūdžius parenkami ir edukaciniai žaislai:

Žaislai vaikams iki 2 metų Per pirmuosius gyvenimo mėnesius kūdikiai paprastai aktyviai nežaidžia, tačiau žaismingumas yra įgimtas ir jį reikia skatinti per žaislus, kurie stimuliuoja pojūčius. Tai – barškučiai, ryškiaspalviai, kontrastingi ir skirtingų tekstūrų žaislai. Jie skatina sveiką kūdikio vystymąsi, natūralų smalsumą ir norą pažinti supantį pasaulį. Kai kūdikis pradeda sėdėti ar stovėti, jo pasaulis tampa didesnis. Judantys žaislai puikiai tinka motyvuoti vaiką mokytis judėti siekiant stebėti ir pasiekti žaislą, o tai tuo pačiu stiprina pagrindinius raumenis. Daug šiam amžiui skirtų plastikinių žaislų pritaikyti būti kramtymui, nes dygstančius dantukus juk taip niežti! Taip pat svarbūs lauko žaislai, jie paskatins vaiką tyrinėti savo aplinką, o visą šeimą – rinktis sveiką gyvenimo būdą, buvimą gryname ore.

Tarpas

Žaislai 3 - 4 metų vaikams 3 ir 4 metų amžiaus vaikų žaidimo įpročiai keičiasi. Jie pradeda žaisti su bendraamžiais. Juos ima dominti vaidmenų ir komandiniai žaidimai, ugdantys socialinį sąmoningumą ir kuriantys rimtos draugystės pagrindus. Raumenų stiprinimo žaidimai ir žaislai yra taip pat labai naudingi. Žaisdami tokio amžiaus vaikai lavina motoriką, žodyną bei koordinaciją tarp to, ką mato, ir to, ką jaučia. Taip pat bandydami surikti įvairiausias kaladėles lavina pirštų vikrumą. Šio amžiaus vaikams svarbios vaikiškos knygelės. Šiuo laikotarpiu jau galima pradėti pažindintis su emocijomis, ugdyti emocinį intelektą, nes kaip tik jos būna stipriausios, o vaiko žinojimas, kas jam yra ir koks būna pyktis ar liūdesys, kada jis kyla, padeda išmokti su šiais jausmais tvarkytis. Dėlionės taip pat pradeda dominti trimečius-keturmečius, be to, jos stiprina vizualinį erdvės suvokimą.

TarTarpaspas

Žaislai 5 - 7 metų vaikams Šiame amžiuje itin sparčiai plečiasi vaiko žodynas ir bendravimo įgūdžiai, nes paruošiamoji darželio grupė ar mokykla kasdien pasiūlo vis naujas diskusijas. Žaidimai, knygos ir žaislai, kurie skatina mokytis kalbos, skaitymo ir rašymo, labai tinkami šio amžiaus vaikams. Matematiniai ir abėcėlės žaidimai yra įdomūs ir suteikia pasitikėjimą kaskart pačiam suradus teisingą atsakymą. Aktyvūs žaidimai tampa vis įdomesni, sporto ir fizinės užduotys leidžia sudeginti energijos perteklių ir tyrinėti kiemo pasaulį. Kūrybiniai žaislai skatina vaizduotę ir leidžia jiems išreikšti save ir savo emocijas.

Tarpas

Žaislai 8 - 11 metų vaikams Pradinukai dažniausiai domisi sveikos konkurencijos žaidimais. Jūsų vaikas mokosi laimėti ir pralaimėti, lygina savo ir bendraamžių įgūdžius. Tuo pačiu svarbūs ir bendradarbiavimo žaidimai. Šio amžiaus vaikams edukaciniai žaidimai įdomūs tada, kai yra kūrybiškai pateikti. Mokslas ir naujos žinios tampa įdomesnės, kai jos atrandamos per žaidimą arba dirbant su moksliniais rinkiniais pamatoma, kaip iš tiesų skirtingos medžiagos ar skirtingi mūsų veiksmai gali paveikti daiktus bei medžiagas. Stalo žaidimai skatina bendravimą ir bendradarbiavimą, jais galima mėgautis šeimos ar draugų rate. Tokie žaidimai padeda išlaikyti glaudžius ryšius, o ilgoje perspektyvoje ir palengvinti artėjančios paauglystės sunkumus.

Tarpas

Kas geriau: jei vaikas pats išsirenka žaislą ar kai jį išrenka tėvai?

Tarpas

Turėtų būti pusiausvyra. Vaikas tikrai turi turėti galimybę išsirinkti jam patinkantį žaislą, ypač per jam ypatingas šventes! Bet tuo pačiu verta, kad kartais ir tėveliai parinktų, nes tokiu būdu galima užtikrinti įvairesnę žaislų ir atitinkamai vaiko žaidimo įvairovę, skatinant kuo daugiau neuroninių jungčių ir įvairių įgūdžių ugdymo. Tėvai turi nepamiršti, kad kiekvienas žaislas vaikui atrodo tuo vertingesnis, kuo daugiau pats tėvas ar mama įsitraukia ir nenurodinėdami, bet tyrinėdami žaidžia kartu. Juk žaislai yra interaktyvūs, tai – ne muziejaus eksponatai, į kuriuos tik žiūrėsime. Todėl vaikui svarbiausias žaidimo vyksmas ir turėjimas su kuo žaisti. Tikriausiai visi turime tokių vaikystės prisiminimų, kai pats paprasčiausias ir nedaug kainavęs stalo žaidimas lieka atmintyje ilgiau dėl to, kad buvo žaidžiamas kiekvieną savaitgalį su visa šeima.

Tarpas

Ar vaikams reikia pirkti tik lavinančius žaislus? Gal reikalingos ir paprastos mašinos bei lėlės?

Tarpas

Kaip jau ir minėjau, iš tiesų visi žaislai lavina. Mašinos ar lėlės puikiai tinka vaidmeniniams žaidimams ir šie žaislai nėra tokie jau paprasti. Tik nereikia kiekvieną kartą vis naują mašinėlę ar lėlę pirkti. O ir tų pačių lėlių gali būti labai įvairių – nuo tokių, kurios tiesiog skatina puikavimąsi jos turėjimu ir išvaizda, iki tokių, kurios ugdo rūpestingumą, draugiškumą bei kitus socialinius-emocinius įgūdžius. Esama mokslinių rinkinių su Barbės užduotimis ir mašinų, kurios tampa laivais arba yra pastatomos kaip 3D dėlionės, arba konstruojamos kartu su jas varysiančia saulės baterija ar vėjo jėgos propeleriu.

Tarpas

Todėl paprasčiau pradėti mąstyti ne apie žaislus, o apie savo vaiką ir jo įgūdžius, kuriuos norėtumėte lavinti, kurių galbūt jam trūksta arba jie kaip tik šiuo metu formuojasi. Tada atitinkamai galėsite ieškoti žaislų bei žaidimų, padedančių ir patinkančių jūsų vaikui. Iš tiesų vaikas žino tik tai, kokie žaislai jam patiko praeityje, todėl ir prašys dar vienos mašinytės ar lėlės. Tačiau tik jūs žinote, kas jam bus naudinga ir smagu ateityje ir kokios plačios bei didelės šiandienos pasaulyje yra galimybės. Todėl nebijokite įvairovės ir patys būkite vaiko pasirinkimų kelrode žvaigžde. Ūgtelėję jie jums padėkos;)

Pagal žurnalui „Prie kavos“ duotą interviu.