Laikas trauktis nuo ekranų: tegul prasideda vasaros sezonas! O koks vasaros sezonas be daugybės žaidimų lauke. Kad vasara būtų dar įsimintinesnė, jūsų dėmesiui – net 9 skirtingi lauko žaidimai įvairaus amžiaus grupėms. Belieka išsirinkti ir keliauti laukan!

Nauda vaikams: kodėl žaidimus svarbu perkelti į lauką?

Lauko žaidimai ­­– ne tik smagi, bet ir be galo naudinga veikla. Vaikų raidos specialistai išskiria trejopą žaidimų lauke naudą: fizinę, emocinę ir socialinę. Pirmiausia, fizinė nauda. Kitaip nei dažnai manoma, fizinis aktyvumas ugdo ne tik stambiosios motorikos įgūdžius (apie juos rašėme ankstesniame tinklaraščio įraše) – lygiai tiek pat šie žaidimai naudingi ir smulkiajai motorikai. Pavyzdžiui, nuo trejų metų vaikai mokosi vienu metu įdarbinti ir regą, ir rankų judesius, todėl gali imtis ne tik verti karoliukus ant vielutės, bet ir gaudyti kamuolį. Akių-rankų koordinacija taip pat gali būti ugdoma žaidžiant kamuoliu, raketėmis ar metant žiedus. Fizinei sveikatai ne ką mažiau palankus ir pats judėjimas: aktyvus laisvalaikis sumažina nutukimo tikimybę, gerina kraujotaką, stiprina raumenis.

Antra, žaidimai lauke svarbūs ir emociniam augimui. Nepaisant to, kad esate šalia, buvimas lauke vaikams suteikia laisvės jausmą ir ugdo pasitikėjimą savimi. Tai tiesiogiai veikia ir smegenis – daugiau lauke žaidžiantys vaikai greičiau įgija organizacinius ir problemų sprendimų  įgūdžius. Žaidimai lauke padeda įdarbinti ir visus pagrindinius pojūčius, todėl gerinami ir sensoriniai įgūdžiai. 

Galiausiai, lauko žaidimai yra tiesiogiai susiję su socializacija. Leisdami vaikams žaisti lauke per šiokį tokį atstumą, vaikams rodome pasitikėjimą jais, o tai stiprina tarpusavio ryšį su tėvais. Aktyvi veikla lauke leidžia sutikti ir kitų vaikų, taigi, lavinami komunikacijos įgūdžiai ne tik tarp tėvų, bet ir tarp bendraamžių.

Nuo 3 metų: rankų judesiai ir rega – išvien

Trečiaisiais gyvenimo metais bendram tikslui pradedami naudoti koordinuoti rankų judesiai ir rega. Smagūs lauko žaidimai šį įgūdį gali sustiprinti dar labiau.

Tai padaryti padės B.toys“ raketės su čiuptukais, tiksiančios ne tik trimečiams, bet ir didesniems vaikams. Raketės yra universalios, nes turi dvi skirtingas puses: vienoje raketės pusėje rasite čiuptukus, prie kurių kamuoliukas prilips pats, o kitoje pusėje – lygų paviršių, kuris į žaidimą įsitraukti leis ir vyresnėliams. Šį žaidimą žaisti galima ir vienam – tereikia kamuoliuką mušinėti į orą. 

Nuo 4 metų: tobuliname koordinaciją 

Tėveliai puikiai žino – ketvirtaisiais gyvenimo metais aktyvumo kaip niekad daug. Juk kaip tik tada vaikai ima šokinėti, lipti, kopti visur, kur tik įmanoma: tai yra susiję su nuolat tobulinamais koordinacijos įgūdžiais. 

Kad būtų dar smagiau, keturmečius ir vyresnius vaikus į lauką kviečia miško žvėreliai – čia juos pasitiks žiedų mėtymo žaidimas „Ann“. Šiame žaidime miško žvėreliai dalina taškus už kiekvieną gerai užmestą žiedą. Spalvingu žaidimu treniruojama ne tik vaizduotė – žiedų mėtymas prisideda ir prie akių-rankų koordinavimo, ir prie bendro fizinio aktyvumo. Žiedai puikiai pasitarnaus ir kelionėje: praktiškas dydis ir kelioninis maišelis leidžia žaidimą patogiai pasiimti į iškylą ar vakarėlį lauke.

Nuo 5 metų: smulkiosios motorikos įgūdžių pikas

Augant vis didyn, pats laikas imtis smulkesnių detalių žaidimų. Kaip tik tokie yra  „Kubb Numbers“ ir „Kubb Viking‘s Game“ žaidimai. Jų tikslas – parodyti savo taiklumą vienu mediniu kuoleliu numušant kitus kuolelius. Kuo daugiau kuolelių numuši, tuo daugiau taškų gausi. Toks žaidimas lauke ne tik padidins fizinį aktyvumą, bet ir įdarbins smulkiąją motoriką bei leis skaičiuoti visiems kartu.  

Nuo 6 metų: laikas priimti sprendimus

Šeštieji gyvenimo metai išsiskiria tuo, kad vaikai patys ima priimti sprendimus ir mokytis iš savo klaidų. Kaip tik todėl šiuo metu rekomenduojama į žaidimų rutiną įvesti labiau kompleksinius žaidimus.

Vienas jų – lauko žaidimas „Giant Darts“. Tai tie patys seni geri dartai, tik perkelti į lauką gerokai didesniu masteliu. Toks laisvalaikis su visa šeima ne tik gerins vaikų taiklumą, leis jiems priimti savarankiškus sprendimus, bet ir stiprins tarpusavio ryšį. Panašius įgūdžius ugdo ir „Šoklusis tenisas“, kurio žaidimo metu dvejomis raketėmis mušinėjamas lengvas kamuoliukas. 

Nuo 8 metų: tikslumas tikslumas tikslumas

Aštuonerių–devynerių metų vaikai smulkiosios motorikos iššūkius dažniausiai jau yra įveikę – dabar belieka ugdyti jų tikslumą. Kaip tik tokio amžiaus vaikai pradeda užsiimti veiklomis, kurios reikalauja taiklumo, tikslumo ir susitelkimo. Puikus pavyzdys ­– bandymas pataikyti į krepšinio lanką. 

Jeigu kieme neturite krepšinio aikštelės, pasitelkite tuos pačius įgūdžius treniruojančius lauko žaidimus. Kaip tik toks yra aktyvus lauko žaidimas „Corn Hole“. Pagrindinis šio žaidimo tikslas – kuo taiklesnis metimas, tad čia svarbu mokytis pataikyti, įmesti, lavinti metimą, koordinaciją, taktiką.