Ugdykime komunikabilumą

Mokykite (ir gyvai) komunikuoti. Nes taip mokote mąstyti Ar teko kada stebėti žmogų, nieko pernelyg neišmanantį, bet norintį kuo geriau pasirodyti ir kuo gražiau pakalbėti? Vaizdas labai liūdnas. Ir tai yra vaizdas žmogaus, kuris dorai nesupranta, kas yra komunikabilumas.

Jis mano, jog viešo kalbėjimo triukai – gerai įvaldytas balso tembras ir tinkamas įtaigus gestikuliavimas – yra iš esmės viskas, ko reikia klausytojui.

Daug komunikabilumo ugdytojų, atrodo, apie tai ir tekalba: kaip stovėti, kaip žiūrėti, kaip šypsotis, kad įtikintum kitus ar būtum pamėgtas. Tačiau jie praleidžia pro akis svarbiausią faktą apie komunikaciją. Jie mano, kad savo dalyko išmanymas, žinios ir kompetencija yra viena, o komunikabilumo gebėjimai – kita. Vokiečių filosofas Ludwigas Wittgensteinas jau prieš keletą dešimtmečių paaiškino, kodėl tokia nuomonė klaidina. Ji būtų teisinga, jei su savimi savo mintyse mes kalbėtume viena kalba, o kitiems savo idėjas perteikinėtume kita. Bet taip nėra. Jei nemokame aiškiai ar įtaigiai paaiškinti kitiems, vadinasi, mums patiems nėra iki galo aišku ir nežinia, ar tikime tuo, ką sakom.

Todėl komunikacija tokia svarbi. Ji ne tik padeda susikalbėti: ji padeda mąstyti. O didžiausiems šių laikų novatoriams – ir pasiekti, kad jų idėjos būtų įgyvendintos ir sėkmingai veiktų. Jei „Google“, „Facebook“ ar kad ir sėkmingo lietuviško startuolio „Vinted“ įkūrėjai nemokėtų puikiai ir tiksliai išreikšti savo minčių, jų sumanymai dabar dūlėtų perpildytose neįgyvendintų idėjų kapinėse.

Mokyklose komunikabilumui nesuteikiama pakankamai svarbos. Jose mokoma matematikos formulių, mokslo tiesų, istorijos ir griežtų gramatikos taisyklių, bet neišmoko aiškiai reikšti minčių ir idėjų. Ypač jaunesnėse klasėse, kurių dar neapima debatininkų klubai, verslumo ir kitos iniciatyvos, ateinančios į mokyklas.

Todėl galia ugdyti šį įgūdį lieka tėvų rankose. Stebėdami augančius vaikus pamatytumėte, kaip tie, kurie namie žaidžia „Dixit“ ar „Alias“,vaidybinius, istorijų pasakojimo ar žodžių žaidimus, ilgainiui susiranda daug draugų ir sukuria naujovę ar pasiekia karjeros aukštumų – lyg ir per daug nesistengdami.