Dėmesio koncentravimas: kas tai ir kaip jį lavinti?

Štai ir įsibėgėjo rugsėjis. Rytais vėl girdime smagų šurmulį gatvėse ir matome į darželius ar mokyklas einančius Ateities Herojus. Kiekvieną dieną jie mokysis vis ko nors naujo. Informacijos vaikai gauna daug ir dažnai, o kur dar vakarinė dienos dalis, kai viskas lekia dar greičiau – būreliai, žaidimai lauke, namų darbų ruošimas ir kita veikla. Tokiais dinamiškais laikais dėmesio koncentravimas yra ypatingai svarbus tam, kad vaikai galėtų sutelkti dėmesį ilgesnį laiką, susikoncentruoti į pateikiamą informaciją ir ją įsiminti. Todėl šį įgūdį galima vadinti vienu svarbiausiu 21 amžiaus įgūdžių.

Dėmesio koncentravimas – vienas svarbiausių 21 amžiaus įgūdžių

Dėmesys - tai sąmoninga arba nesąmoninga protinė veikla skirta apdoroti vidiniams ar išoriniams stimulams. Gebėjimas išlaikyti dėmesį tam tikru savęs supratimo ir savikontrolės lygiu, veda į koncentraciją. Koncentruodami dėmesį:

- į vidų, geriau suprantame savo jausmus ir geriau save valdome;

- į kitus – suvokiame, kaip jie jaučiasi ar kuo galime padėti;

- į aplinką – perprantame, kaip veikia gamtos, ekonomikos, technologijų ir kiti dėsniai.

Pastebėta tendencija – dėmesio koncentracijos lavinimas yra puiki priemonė reguliuoti emocijas. Kuo vaikai geriau susitelkia, tuo lengviau išgyvena jausmų antplūdžius, atpažįsta savo jausmus ir pozityviau sprendžia sunkumus. Puiki žinia visiems tėveliams - mokslininkai jau įrodė, kad gebėjimas išlaikyti dėmesį nėra tik įgimtas. Jį galime formuoti, skatindami vaiko dėmesio koncentravimą ir duodami jam užduočių bei žaidimų, padedančių tai padaryti.

Pirmieji metai

Mokytis niekada nėra per vėlu ar... per anksti. Padėti mažyliui lavinti dėmesio koncentravimą galite pradėti nuo gimimo. Matote, kūdikis jau pirmosiomis savo gyvenimo savaitėmis reaguoja į kontrastingas spalvas, tam tikrus garsus bei judesius. Todėl regos, klausos ir lytėjimo pojūčių stimuliavimas ,,įžiebia“ ryšius smegenyse, taip palaikant kūrybingumą ir formuojant pamatą atminties atsiradimui. Pavyzdžiui, konstrastingų spalvų daiktai stimuliuoja kūdikio akeles ir skatina sutelkti dėmesį. Tam galite naudoti vaikišką knygutę Baby Zoo su juodai baltais piešinėliais. 

Dėmesio koncentravimas taip pat lavinamas, kai kūdikis pradeda kreipti dėmesį į garsus ir judesius. Todėl rekomenduojame po ranka turėti spalvingą muzikinį kūdikio žaislą Vikšrelis. Kontrastingos spalvos, įvairūs raštai ir žaislo skleidžiamas garsas neabejotinai atkreips mažylio dėmesį ir skatins tyrinėjimą.

Artėjant pirmąjam gimtadieniui ir po jo, mažylis darysis vis smalsesnis ir jau trumpai nulaikys dėmesį, nors ir bus lengvai išblaškomas. Jam reikės tėvelių pagalbos, kad galėtų mokytis toliau. Žaisdami kartu pasiūlykite jam besisukančius suktukus Viesulas. Sukite paeiliui, tvirtinkite juos prie skirtingų daiktų skirtingose vietose ir džiaukitės kartu, kai jie smagiai sukasi ratu.

Antrieji metai

Ir štai jau antrieji metai! Mažylio gebėjimas išlaikyti dėmesį vis gerėja. Jeigu veikla jam įdomi, tai dėmesį sukoncentruos ir išlaikys apie 4-6 minutes. Šiuo metu, mažylis gali nebekreipti dėmesio į jį supančią aplinką, pavyzdžiui, blaškančius garsus ar triukšmą, kad sutelktų dėmesį į pasirinktą užduotį. Ir tai dar ne viskas! Pas vaiką išsivystys gebėjimas perkelti dėmesį nuo veiklos į suaugusįjį ir tada vėl sugrįžti prie veiklos. Ar gi tai nenuostabu? Todėl antraisiais metais skatinkite toliau dėmesio koncentravimo įgūdį, pasitelkdami žaislus, kurie patenkintų vis didėjantį vaiko smalsumą. Tam puikiai tiks pažinimo rinkinys Elektros grandinėsKai vaikas sujungs rinkinio stambias delates viena su kita ir įjungs jungiklį, jo džiaugsmui ir nuostabai įvyks netikėta reakcija: ims suktis ventiliatorius, šviesti lemputė arba švilpti sirena.

Antraisiais metais supažindinkite vaiką su nesudėtingomis dėlionėmis. Jos pritrauks vaiko dėmesį. O smagiausia, kad su jomis galės žaisti tiek ant stalo dėliodamas sportinius automobilius, tiek maudynių metu susipažindamas su stebuklingomis undinėlėmis. 

Dėmesio koncentravimo lavinimui rinkitės paprastus stalo žaidimus, kuriuos galėtumėte žaisti kartu. Vienas tokių - Making Faces. Žaisdamas vaikas lavins ne tik dėmesio koncentravimą ir atmintį, bet ir susipažins su emocijomis. Žaidimo metu būtinai padėkite vaikui laikytis instrukcijų.

Tretieji-penktieji metai

Ir štai tretieji-penktieji vaiko metai. Darželyje jis jau daro tam tikrus darbelius, piešia, dar daugiau žaidžia pats ar su kitais vaikais. Jo dėmesio koncentravimo trukmė vis ilgėja. Sulaukęs 3 metų jis jau gali sukoncentruoti ir išlaikyti dėmesį maždaug 6-8 minutes. O taip pat pakviestas išgirsti, sureaguoti ir tada vėl grįžti prie veiklos. Trečiaisiais metais vis daugiau skatinkite vaiką žaisti savarankiškai. Taip jis išmoks pats sukoncentruoti dėmesį į jam įdomų objektą. Supažindinkite vaiką su žaislais, skatinančiais jį supančios aplinkos pažinimą. Mano pirmasis mikroskopas leidžia vaikui lengvai pamatyti padidintą paslėpto pasaulio vaizdą ir ištyrinėti viską, nuo akmens iki gabalėlio picos! 

Sulaukęs ketverių, vaikas jau geba sukoncentruoti ir išlaikyti dėmesį maždaug 8-12 minučių. Jis turi daugiau pasitikėjimo savimi. Taip yra todėl, kad jis tampa savarankiškesnis išbandydamas naujus dalykus. Dėmesio koncentravimo įgūdis formuojasi toliau. Dabar vaikas jau visiškai susikoncentruoja į veiklą, kuria užsiima ir prireikus gali nukreipti dėmesį ir be suaugusiojo pagalbos. Pasiūlykite vaikui kūrybinį smėlio rinkinį Australijos gyvūnai. Žaisdamas vaikas koncentruos dėmesį į procesą ir sieks pabaigti savo šedevrą. 

O štai penktaisiais metais, jūsų vaikas jau galės vienu metu klausytis jūsų ir koncentruoti dėmesį į veiklą, kuria užsiima. Šis gebėjimas bus labai svarbus, kai vaikas pradės lankyti mokyklą. Kadangi jam reikės vienu metu klausytis mokytojo ir žymėtis užrašus. Įvairi veikla ir žaislai, reikalaujantys ilgesnio dėmesio koncentravimo padės toliau lavinti įgūdį. Viena tokių veiklų – stalo žaidimas Surask robotą

Šeštieji-aštuntieji metai

Jūsų vaiko gebėjimas vienu metu klausytis kalbančiojo ir sutelkti dėmesį į daromą veiklą šeštaisiais metais vystosi toliau. Jis jau moka atmesti nereikalingą informaciją ir koncentruotis į detales, kurios yra svarbios jo veiklai, saugumui ar egzistavimui. Dėmesio koncentravimą lavinkite su pastabumo dėlione Miškas. Vaikas turės ne tik sudėti dėlionę iš mulkesnių detalių, bet ir sudėjęs atrasti kortelėse vaizduojamus objektus.

Sulaukęs septynerių metų jūsų vaikas jau galės klausytis su juo kalbančio žmogaus ir tuo pat metu koncentruotis į veiklą. Yra labai svarbu toliau lavinti dėmesio koncentravimo įgūdį, nes tai jam suteiks pasitikėjimo atlikti kūrybines ir vaizdines užduotis. Pažaiskite kartu su juo QWIRKLE stalo žaidimą. 

Aštuntaisiais metais jūsų vaikas jau geba sukoncentruoti ir išlaikyti dėmesį 16-24 minutes. Tai tikrai ilgas laiko tarpas! Jis vis geriau atsirenka informaciją ir koncentruojasi į jam svarbias detales. Toliau lavindami dėmesio koncentravimą, pasiūlykite vaikui ilgesnės trukmės užsiėmimus. Tai padės palaipsniui stiprinti įgūdį ir ilginti jo trukmę. Šiame amžiuje rekomenduojami žaidimai, kuriuose reikia derinti rankos-akių koordinaciją su dėmesio koncentravimu. Žaidimas Gravitacijos kraštas.  

Devintieji-vienuoliktieji metai

Ir štai jūsų vaikas jau nebe mažylis, jis savarankiškas, smalsus, besimokantis žmogus. Pastebėsite, kad sparčiai vystosi dėmesio koncentracija ir dėmesys detalėms. Vaikas gali skirti laiko tobulinti savo sukurtą darbelį bei ilgai koncentruotis ties viena veikla. Tačiau jam vis tiek reikės dažnų pertraukų. Šiame amžiuje svarbu skatinti gerus mokymosi įpročius, nes gerėjantys jūsų vaiko dėmesio koncentravimo įgūdis leidžia atlikti vis sudėtingesnes užduotis, kurioms reikia skirti daugiau dėmesio, vengiant blaškančių dalykų.

Apie vienuoliktus metus, jūsų vaiko dėmesio koncentravimas bus susijęs su jo motyvacija atlikti užduotį. Kadangi jis darosi vis savarankiškesnis ir nepriklausomas, siekti rezultatų jį skatina vidinė motyvacija, o ne išoriniai šaltiniai, tokie kaip tėvai ar mokytojai.

Nenustokite lavinti dėmesio koncentravimo įgūdžio. Ilgalaikė veikla, pavyzdžiui, sudėtingesnės dėlionės, tokios kaip PUZZ'Art dėlionė Aštuonkojis suteikia galimybę dar labiau gerinti įgūdį. Pasiūlykite žaidimus ir veiklas su vis sudėtingesnėmis taisyklėmis. Tegul jis stato namelį medyje, prisijuokia žaisdamas stalo žaidimą Picwits! ar sutelkęs visą dėmesį atskleidžia magijos triukų užkulisius su Magicam . 

Be abejonės, dėmesio koncentravimo lavinimas yra svarbus kiekvienam vaikui. Tačiau nepamirškite, kad kiekvienas mes esame skirtingas. Padėkite savo vaikui lavinti šį įgūdį neskubėdami, mažais žingsneliais ir, žinoma, žaismingai.