edukaciniai.lt atkaklumas

Nevadinkite vaiko atkaklumo užsispyrimu. Ir puoselėkite jį

Ar kada nors atsidusote, kai vaikas, ką tik nukritęs nuo laiptų, ropščiasi jais lipti iš naujo, nors net ašaros nespėjo nudžiūti? Galėtų atrodyti – nagi, liaukis, pailsėk. Bet ne.

Vaikas turi pasiekti pergalę ir nulipti sėkmingai. Ir tai jam diktuoja įgimtas pats geriausias įgūdis: atkaklumas. Mokslininkai sako, kad jis yra ir vienas iš naudingiausių gyvenime sugebėjimų.

Nemaitinamas ir nepalaikomas atkaklumas laikui bėgant „atšimpa“: daugelis ima bijoti nesėkmių, nerimauti, kad išgirs „ne“, nutaria net nemėginti, nes gali ir nepavykti...

Blogiausia tai, kad leidimas atkaklumui mažėti reiškia, jog apleidome patį galingiausią įrankį, skirtą svajonių įgyvendinimui. Pagalvokite: juk tikslingas darbas, ilgalaikis pastangų ir susidomėjimo palaikymas nepaisant sunkumų bei nesėkmių ir yra tas dalykas, dėl kuriuo vieni suaugusieji pasiekia labai daug, o kiti lieka pradiniame etape ar dar blogiau – jų gyvenimas blogėja.

Tad ką daryti, kad mūsų vaikai augtų atkaklūs? Leiskite jiems saugiai siekti rezultatų, net jei jums patiems šiek tiek neramu, kad vaikas suklups ar nukris. Palaipsniui padėkite rasti vis didesnių iššūkių ir skatinkite pasitikėjimą, kad pavyks. Pasidomėkite augimo mąstysena (aprašyta mokslininkės Carol Dweck šioje knygoje). Padėkite vaikui suprasti savo veiksmus ir pagirkite, kai jam sėkmingai gaunasi save kontroliuoti. Patys rodykite valios pavyzdį. Ir svarbiausia – nepamirškite žaidimo. Atkaklumą, kad ir kaip jis mums siejasi su darbu, geriausia auginti linksmai, naudojant žaislus ir žaidimus.